Klubová hodina ako efektívna technológia pozitívnej socializácie predškolákov. Metodický vývoj klubovej hodiny „Mňam - pohár“ Synopsa „Klubovej hodiny“ Klubová hodina v dhow aké sú emblémy

Domov / Móda

Alena Bogacheva
Pedagogická technológia "Klubová hodina"

Relevantnosť

Jednou z hlavných úloh výchovy, ktorú si každý učiteľ stanoví, je socializácia žiakov. Tento proces je dlhý, pravdepodobne trvá celý život, ale materská škola je pri jeho počiatkoch. Práve tu sa deti učia kamarátiť, hrať sa, začínajú sa cítiť ako členovia veľkého detského kolektívu a tu sa tvoria základy detského vlasteneckého cítenia. Efektivita sebarealizácie našich detí v škole a v neskoršom veku závisí od toho, ako úspešne sa podarí vyriešiť úlohu socializácie.

Predstavenie nového technológií socializácia detí v predškolských zariadeniach. taký technológií rozvoj sebaregulácie správania u detí predškolského veku - « Klubová hodina» . Pedagogická technológia« Klubová hodina» je, že deti sa môžu počas jednej hodiny pohybovať po celej budove materskej školy pri dodržaní určitých pravidiel správania.

Aby ste to úspešne implementovali technológií je veľkou túžbou a účasťou všetkých pedagogický zbor položiť základy plnohodnotnej spoločensky úspešnej osobnosti počas predškolského detstva

Cieľ technológií« Klubová hodina» - pozitívna socializácia dieťaťa v predškolskom prostredí

Úlohy « Klubová hodina» :

vštepovať deťom nezávislosť a zodpovednosť za svoje činy;

výcvik priestorovej orientácie;

pestovanie priateľských vzťahov medzi deťmi rôzneho veku, úctivý prístup k ostatným;

podporovať prejav iniciatívy pri starostlivosti o druhých, byť vďačný za pomoc a prejavy pozornosti;

rozvíjanie schopnosti plánovať svoje akcie a vyhodnocovať ich výsledky;

posilnenie zručností detí zdvorilo vyjadriť svoju žiadosť a poďakovať sa im za poskytnutú službu;

rozvoj túžob detí vyjadriť svoj postoj k životnému prostrediu, nezávisle nájsť na to rôzne rečové prostriedky;

učiť deti, ako riešiť kontroverzné problémy a riešiť konflikty;

povzbudzovať dieťa, aby sa s ním vedome podelilo učiteľ a iné deti k rôznym dojmom;

získavanie vlastných životných skúseností (sémantické útvary) skúsenosti potrebné na sebaurčenie a sebareguláciu.

Typy « Klubová hodina» :

"Zadarmo"- keď sa deti voľne pohybujú po celej materskej škole (vnútri alebo vonku) a nezávisle organizovať komunikáciu medzi rôznymi vekmi na základe záujmov;

"tematický"- ktoré sú zahrnuté v situácii mesiaca. Napríklad v situácii "priestor", to je súťaž v kreslení na asfalt na vesmírnu tematiku, stavanie vesmírnej lode, kvízy "astronaut";

"aktívny"- keď základom K.Ch je sebaurčenie dieťaťa pri výbere rôznych druhov aktivít, t.j. napríklad v telocvični sú hry vonku, v hudobnej sále je vystúpenie, v jednej skupine sa pečú koláče. , v inom šijú šaty pre bábiky a pod.

Vykonávanie « Klubová hodina» predchádzalo veľa prípravných prác najmä medzi rodičmi a učiteľov. Rodičia na stretnutí sú vopred upozornení, že táto akcia sa bude konať v predškolskej organizácii. Sú informovaní o tom, ako to ovplyvní deti a ako bude zaistená ich bezpečnosť. Rodičia majú možnosť viesť majstrovské kurzy počas « Klubová hodina» , ako aj navrhovanie vlastných nových tém atď.

Pedagógovia a špecialisti predbežne diskutujú a určiť:

1. Predmet « Klubové hodiny» , dlhodobý tematický plán K. Ch. na šesť mesiacov.

2. Určite frekvenciu a trvanie tréningu, zvyčajne raz týždenne na začiatku programu a potom 2-3 krát týždenne. Jednou z hlavných podmienok vedenia K.Ch. je jej trvanie, a to minimálne 1 hodina, pretože inak deti nemajú čas na rozvoj vlastnej životnej skúsenosti.

3. Určiť pravidlá správania sa deťom počas « Klubová hodina»

4. Rozvíjajú sa organizačné aspekty vedenia súťaže.

5. Určte poradie, v akom začína program K.Ch Koľko skupín sa zúčastní prvej K.Ch., ktoré skupiny, ako pripraviť deti na prvú K.Ch.

Určiť pravidlá správania pre deti počas « Klubová hodina»

Hovorte "Ahoj" A "Zbohom" keď sa pripojíte k inej skupine.

Ak ste si zobrali hračku na hranie, pri odchode ju vráťte späť.

Neberte hračky od iných detí, ak si to vzali ako prvé.

Pomôžte viesť lekciu, ak je to vhodné počas CC

Hovorte pokojne.

Choďte pokojne.

Keď zazvoní zvonček, vráťte sa do skupiny.

Ak nechcete ísť do iných skupín, môžete zostať vo svojej skupine alebo sa do nej vrátiť, ak ste unavení.

Vyvíjajú sa organizačné aspekty vedenia súťaže:

O čase a dni konania sú upovedomení všetci zamestnanci MŠ. Počas podujatia « Klubová hodina» , vstupné dvere do záhrady sú zatvorené. Zamestnanci sú na svojich pracoviskách a venujú sa svojej každodennej práci a čakajú na príchod detí. Ak je to možné, s deťmi komunikujú, ukazujú im, hovoria im, čo tu zvyčajne robia, a ponúkajú deťom, aby im pomohli. Aby sa to dosiahlo, sú pre navštevujúce deti vopred pripravené rôzne aktivity.

Učitelia určiť koncový signál K.Ch., napríklad zvonenie, keď zodpovedná osoba prechádza všetkými poschodiami (skupinami), čím dáva deťom znamenie, že je čas vrátiť sa do svojich skupín.

Určte poradie, v akom začína program K.Ch Koľko skupín sa zúčastní prvej K.Ch., ktoré skupiny, ako pripraviť deti na prvú K.Ch.

Deťom seniorských a prípravných skupín sa poskytuje aj príprava Job:

· Najprv sa organizuje diskusia „Čo je « Klubová hodina» , prečo je to potrebné, čo budeme robiť počas K.Ch. a kto by naň chcel ísť?“

· Po druhé, diskutujeme o tom, aké skupiny sú v škôlke. Vek detí v týchto skupinách a na akom poschodí (krídlo) oni sú.

· Po tretie, určuje sa, aké priestory sú v materskej škole k dispozícii. Ako sa volajú, kto tam pracuje, čo robí a aké výhody prinášajú.

· Po štvrté, vydá sa plán (mapa toho, čo sa kde stane, ak áno "tematický" alebo "aktívny" K.Ch.

Bezprostredne pred prvou súťažou deti rozoberú všetky pravidlá, pred každou súťažou sa krátko zopakujú inštrukcie: „Deti, jednu hodinu sa môžete pohybovať po celej budove a dodržiavať pravidlá správania. A po zazvonení sa vrátite do skupiny.“

Po absolvovaní K.Ch. si všetky zúčastnené deti, každé vo svojej skupine, s učiteľom sadnú do kruhu na koberec. Zapáli sa sviečka a spustí sa meditačná hudba. Začína sa diskusia. Učiteľka dbá na to, aby sa deti navzájom neprerušovali a hovorili striedavo, trpezlivo čakali, kým na ne príde rad.

Kde bolo dieťa?

Čo si pamätal?

Chce tam dieťa ísť znova a prečo?

Plánoval ísť niekam pred K.Ch.? Dokázali ste to urobiť, ak nie, prečo nie?

Dokázali ste dodržiavať pravidlá, ak nie, prečo?

Učiteľka zaznamenáva problémy, ktoré sa u detí v procese KC vyskytnú, a diskutuje o nich s deťmi a rodičmi (vo vhodnom čase, hľadá spôsoby ich riešenia v spoločných aktivitách.

Po každom C.H. pedagógovia pedagogickej rady, učiteľov a zamestnanci si vymieňajú názory objem:

Čo robili deti, keď prišli na jeho územie, čo bolo zvláštne na správaní detí?

Ako reagovali deti, ktoré zostali v ich skupine, keď k nim prišli hostia (otázka pre učiteľov,

Dodržiavali deti pravidlá a čo im bránilo v ich dodržiavaní?

Aké úlohy je potrebné vyriešiť na pripravovanom C.H.

Záver:

Vo všeobecnosti pravidelné C.C raz týždenne, už v priebehu 5 mesiacov, nám umožní zaznamenať nasledujúce zmeny deti:

Väčšinu detí v škôlke spoznajú, začnú sa k nim správať priateľskejšie a začnú podrobnejšie a otvorenejšie komunikovať svoje potreby nielen s učiteľkami, ale aj s ostatnými zamestnancami škôlky.

Aby sme zhrnuli vyššie uvedené, je dôležité poznamenať, že s pomocou napr technológií v rámci socializácie sa vytvára predstava dieťaťa o jeho bezprostrednej spoločnosti, to znamená o príslušnosti k jednej alebo druhej skupine ľudí atď.

Kiseleva Alexandra
Náčrt krúžkovej hodiny v predškolskej vzdelávacej inštitúcii „Cesta do krajiny rozprávok“

Plán - zhrnutie krúžkovej hodiny v predškolskom vzdelávacom zariadení na danú tému: « Cesta do krajiny rozprávok» .

Hlavný cieľ klubová hodina je: rozvoj slobodnej samostatnej detskej aktivity prostredníctvom formovania aktívneho kognitívneho záujmu detí o svet okolo nich a tvorivosti.

Pedagogická technológia « Klubová hodina» je, že deti môžu v rámci jedného hodiny pohybovať sa po celej budove (alebo stránka)škôlke, dodržiavajú určité pravidlá správania a na zvonenie sa vrátia do skupiny.

Hlavné ciele « Klubová hodina» :

vštepovať deťom nezávislosť a zodpovednosť;

naučiť deti orientovať sa priestor;

pestovať priateľské vzťahy medzi deťmi rôzneho veku, úctivý prístup k ostatným;

rozvíjať schopnosť prevziať iniciatívu a byť vďačný za pomoc;

rozvíjať zručnosti plánovať ich činnosti a hodnotiť ich výsledky;

naučiť deti slušne vyjadriť svoju žiadosť a poďakovať im za poskytnutú službu;

rozvíjať túžbu vyjadriť svoj postoj k životnému prostrediu, nezávisle nájsť na to rôzne rečové prostriedky;

rozvíjať schopnosť riešiť kontroverzné problémy a riešiť konflikty;

podporovať pokusy dieťaťa vedome zdieľať rôzne skúsenosti s učiteľom a ostatnými deťmi;

pomôcť získať životné skúsenosti (čo znamená formácie, skúsenosti potrebné na sebaurčenie a sebareguláciu.

Typ klubová hodina: aktívny.

Prípravné práce:

Rodičia sú na stretnutí vopred upozornení, že toto podujatie sa bude konať v predškolskej vzdelávacej inštitúcii. (deň v týždni, hodina).

Pre deti seniorských a prípravných skupín sa vykonáva aj prípravný výcvik Job: organizuje sa diskusia, počas ktorej sa deti dozvedia, čo to je a prečo je to potrebné « Klubová hodina» čo budú robiť počas tohto podujatia a kto by chcel ísť; vysvetľuje, aké izby sú v materskej škole, ako sa volajú, kto tam pracuje, čo robí a aké výhody prinášajú; za nedodržiavanie pravidiel sú stanovené sankcie. Každé dieťa plány kam chce ísť. Dané inštrukcie: „Deti, môžete do jedného hodiny pohybujte sa po budove podľa pravidiel správanie:

- "Hovor "Ahoj" A "Zbohom" keď sa pripojíte k inej skupine“;

- "Ak ste si zobrali hračku na hranie, pri odchode ju vráťte späť";

- "Neberte hračky od iných detí, ak si to vzali ako prvé.";

- „Pomôžte viesť lekciu, ak sa uskutoční počas « Klubová hodina» ;

- "Hovor pokojne";

- "Choď pokojne";

- “Vráťte sa do skupiny, keď zazvoní zvonček”;

- "Ak nechcete ísť do iných skupín, môžete zostať vo svojej skupine alebo sa do nej vrátiť, ak ste unavení."

Vybavenie: zvonček; čipy s obrázkami rozprávky; atribúty pre hru na hranie rolí "zvieracia nemocnica"; rôzne materiály pre remeslá "Dom pre prasa"; projektor; vystrihnuté obrázky s nástrojmi; hračky založené na téme každého centra; obrázky vtákov; ceruzky a papier na kreslenie; sedem okvetných lístkov rôznych farieb.

"Dr. Aibolit"

Centrum 2 – telocvičňa "Tri prasiatka"

Centrum 3 – hudobná sála "Hudobníci z mesta Brémy"

Centrum 4 – ordinácia psychológa "Škaredá kačica"

Centrum 5 – ordinácia logopéda "Sedemkvetý kvet"

Priebeh podujatia:

Pozývame vás, aby ste si vybrali ktorý z nich rozprávka chceš ísť dnes? (deti si vyberú čip s obrázkom rozprávky) .

Už sa všetci chalani rozhodli, čo budú dnes robiť? Poponáhľajme sa! Ale nezabudnite, že keď zazvoní, zhromažďujeme sa v našej skupine. Deti a učitelia nesúhlasia klubové centrá.

1 stredisko – lekárska ordinácia "Dr. Aibolit":

Vychovávateľ: Chlapi, máme tu zvieratká ako hostí, ale skončili tu z nejakého dôvodu, všetky sú choré.

Viete, ktorý lekár lieči zvieratá? Presne tak – veterinár.

Koľkí z vás si pamätajú rozprávka, o takom lekarovi? určite "Dr. Aibolit".

Aibolit musel urýchlene ísť do inej nemocnice, aby pomohol malým krokodílom, mali ovčie kiahne.

Kto pomôže zvieratám, ktoré tu ostali? Áno, pomôžme im.

Hrané v príbehovej hre na hranie rolí "zvieracia nemocnica"

Deti s pomocou učiteľa prideľujú úlohy a v priebehu hry robia svoje vlastné zmeny.

Výborne chlapci! Dokázali ste to, vyliečili všetky zvieratá a pomohli Dr. Aibolitovi!

Centrum 2 – telocvičňa "Tri prasiatka":

V hale na stole sú traja hračky: prasiatka v rôznych kostýmoch.

Vychovávateľ: Chlapci, viete kto to je? Z čoho rozprávky prišli? (ukazuje na tabuľku). Presne tak, toto sú hrdinovia rozprávky"Tri prasiatka".

Kto vie pomenovať ich mená? (zapamätajte si mená prasiatok).

Čo tu chýba? (vlk, domy).

Prasiatka sú veľmi smutné, nevedia si postaviť domy, nemajú materiál, vlk im všetko zobral a odišiel do lesa, no čoskoro sa vráti a prasiatka sa nemajú kam schovať.

Čo máme robiť, chlapci? (odpovede detí). To je dobrý nápad, pomôžeme prasiatkam postaviť domčeky!

Na stoloch sú rozložené rôzne materiály, môžete si vziať všetko, čo potrebujete, a postaviť domčeky pre prasiatka.

Pamätáte si, aké domy mali prasiatka? (hovor). Môžete si vyrobiť dom z akéhokoľvek iného materiálu.

Prasiatka, sme vám veľmi vďační za také nádherné domy, teraz sa k nim vlk nedostane! (pripravujeme výstavu detských remesiel)

Centrum 3 – hudobná sála "Hudobníci z mesta Brémy":

Obrázok na snímke: Brémski hudobníci bez nástrojov.

Chlapci, poznáte tieto postavy? Toto sú brémski hudobníci.

Potrebujú našu pomoc. Išli na prehliadku, ale cesty boli veľmi zlé, ich transport sa tak triasol, že všetky nástroje boli pokazené.

Pomôžeme hudobníkom zostaviť celé nástroje z častí?

Pozrite sa, aké by mali byť (nástroje na prezentáciu snímok).

Aké zvuky vydávajú tieto nástroje? Skúste si to predstaviť.

Teraz si vypočujme, ako znejú (zapnite nahrávanie).

Nuž, začnime!

Ležia na stoloch (vystrihnuté obrázky)časti rôznych nástrojov, z ktorých zostavíme celok (učiteľ pomáha deťom, ak majú ťažkosti).

Áno, teraz budú nástroje brémskych hudobníkov znieť ešte lepšie!

Vďaka vám sa hudobníci môžu posunúť ďalej.

Šmykľavka: Brémski hudobníci s nástrojmi.

Hovoria vám - Ďakujem!

Centrum 4 – ordinácia psychológa "Škaredá kačica":

Vychovávateľ: Chlapci, pozrite sa na obrázky na mojom stole, čo majú spoločné? Presne tak, všetko sú to vtáky.

Spomeňme si rozprávky o vtákoch: "Divoké labute", "Zlatá hus", "Škaredá kačica" atď.

V čom boli vtáky rozprávka"Škaredá kačica"?

Ktoré boli domáce a ktoré divoké?

Aké ďalšie vtáky poznáte? (odpovede detí).

V čom je rozdiel? (farba, veľkosť atď.).

Zvážte štruktúru vtáka (hlava, zobák, krídla).

Navrhujem, aby ste nakreslili akéhokoľvek vtáka pomocou farebných ceruziek.

Aké krásne vtáky ste vytvorili! Určite usporiadame výstavu vašich prác, aby si vaše kresby mohol pozrieť každý. Výborne!

Centrum 5 – ordinácia logopéda "Sedemkvetý kvet":

Vychovávateľ: Chlapci, pred vami na stoloch sú okvetné lístky, sú rôznych farieb.

Ktoré rozprávka podobajú sa tieto okvetné lístky? rozprávka"Sedemkvetý kvet".

V krátkosti si pripomeňme obsah rozprávky.

Čomu sa ešte tieto okvetné lístky podobajú? Rainbow.

Navrhujem, aby ste sa zahrali, ak to chcete urobiť, musíte v kancelárii nájsť predmety rovnakej farby ako naše okvetné lístky a umiestniť ich vedľa okvetného lístka rovnakej farby.

Chcete hrať? Potom začnime!

Teraz sa pozrime, čo máme.

Pomenujte predmety a ich farby (modrá obruč, červená kocka, žltá kanva, zelené auto atď.)

Akej farby bolo viac predmetov? Poďme počítať.

Páčila sa vám hra?

Výborne, dobre ste urobili!

Keď zazvoní, všetci účastníci sa zhromaždia vo svojej skupine a posadia sa "Reflexný kruh" a začína diskusia, kde sa pýtajú všetkých otázky:

Kde si bol?

Čo si pamätáš?

Chceš tam ísť znova, prečo?

Dokázali ste dodržiavať pravidlá, ak nie, prečo?

Vyhliadka: Aktívne.

Trvanie: 1 hodina.

Účastníci: Staršia skupina detí vo veku 6 rokov „Bee“.

Prípravná skupina 7-ročných detí „Fidgets“.

Ciele a ciele „Klubovej hodiny“

  • Naučte deti orientovať sa vo vesmíre.
  • Naučte sa prevziať iniciatívu v starostlivosti o druhých, byť vďační za pomoc a prejavy pozornosti.
  • Naučte sa plánovať svoje akcie a vyhodnocovať ich výsledky.
  • Naučte deti slušne prejaviť svoju požiadavku a poďakovať sa im za poskytnutú službu.
  • Rozvíjať túžbu detí vyjadriť svoj postoj k životnému prostrediu, samostatne nájsť na to rôzne rečové prostriedky.
  • Učte deti riešiť kontroverzné problémy a riešiť konflikty.
  • Podporujte pokusy dieťaťa vedome zdieľať rôzne dojmy s učiteľom a ostatnými deťmi.
  • Nadobudnúť vlastné životné skúsenosti (rozumej formácie) skúsenosti potrebné pre sebaurčenie a sebareguláciu.
  • Vštepovať deťom samostatnosť a zodpovednosť za svoje činy.
  • Pestovať priateľské vzťahy medzi deťmi rôzneho veku, úctivý prístup k ostatným.

Pravidlá klubových hodín:

  • Choďte iba po „schéme - trase“ areálu materskej školy;
  • Nechoďte von;
  • Povedz ahoj!" pri stretnutí a „Dovidenia“ pri rozlúčke;
  • Neodnášajte hračky, ak ste si vzali hračku na hranie, pri odchode ju vložte späť;
  • Hovorte pokojne, pokojne prechádzajte skupinami a schodiskami;
  • Pripravíme sa a vrátime sa do hudobnej miestnosti, keď zazvoní zvonček;
  • Ak nechcete ísť do iných skupín, môžete zostať vo svojej alebo sa do nej vrátiť, ak ste unavení;
  • Dokončite, čo ste začali.

Stanica "Yummy - Tumbler"

Pôvod schopností a talentu detí je na dosah ruky.

Z prstov, obrazne povedané, vychádzajú tie najjemnejšie nitky – nitky,

ktoré napájajú zdroj tvorivého myslenia.

Inými slovami, čím viac zručnosti v detskej ruke, tým šikovnejšie dieťa.

V.A.

Väčšina rodičov a pedagógov sa zamýšľa nad tým, ako čo najlepšie pripraviť svoje deti do školy. Dospelí ani netušia, aké dôležité je naučiť dieťa hýbať prstami a rukami, keďže rozvoj jemnej motoriky u predškoláka je jednou z hlavných podmienok následného úspešného zvládnutia písania.

Aby budúci prváčik zručne narábal s perom, ceruzkou, fixkou, štetcom, je potrebné rozvíjať pohyby jeho prstov, snažiť sa o to, aby boli voľné, sebavedomé a koordinované. Vaše dieťa by malo vykonávať cvičenia zamerané na posilnenie pohyblivosti prstov, rozvoj sily a koordinácie pohybov. To všetko sú hlavné zložky zvládnutia písania.

Výskum mnohých domácich vedcov (V.M. Bekhterov, N.M. Koltsova, L.V. Fomina atď.) naznačuje, že vývoj motorických impulzov v prstoch prispieva nielen k učeniu sa písať a kresliť, ale úzko súvisí s rozvojom reči. ,

Práca s testom je druh cvičenia, ktoré pomáha pri rozvoji jemných diferencovaných pohybov, koordinácie a hmatových vnemov potrebných pre deti s poruchami reči.

Sociálny a komunikačný rozvoj:

1. Pomoc deťom uvedomiť si a rozvíjať svoju individualitu a sebarealizáciu.

2. Rozvoj morálnych aspektov osobnosti dieťaťa, lásky k práci, procesu tvorivosti a poznávania.

Kognitívny vývoj:

1. Zdokonaľovanie praktických zručností detí pri práci s neštandardnými materiálmi a pomôckami, ich voľné využitie pri hrách a tvorivých činnostiach.

2. Nácvik metód vizuálneho a hmatového vyšetrenia formy; rôzne spôsoby práce s plastovými materiálmi: miesenie, štípanie, sploštenie, valcovanie.
Umelecký a estetický vývoj :

1. Rozvíjať záujem detí o umeleckú manuálnu prácu, formovanie obraznej predstavy u detí, pestovanie a rozvíjanie ich tvorivých schopností.

2. Pestovať citové a estetické cítenie, rozvíjať schopnosť reagovať na prejav krásy v predmetoch a javoch.

Materiál na prácu:

Zástery, klobúky (krtky), jednorazové uteráky

Mixér, metla, sito, suroviny na cesto

Valček na vyvaľkanie cesta, odmerka

Vykrajovačky na cesto.

Vlhčené obrúsky na osušenie rúk.

Priebeh lekcie:

Vychovávateľ: Ahojte deti,

Máte radi sladké?

Pečiem torty, všetky druhy.

Som na seba veľmi hrdý

Že viem upiecť tortu...

Dajte mi priateľov produkty:

Mlieko, cukor a ovocie.

Bez väčších ťažkostí

Čaká na vás chutné jedlo.

Kto som, deti?

deti: Cukrár.

Vychovávateľ: Upečiem nejaké koláče
A perník a rohy.
Mám tento darček:
ja cukrár- kulinársky špecialista

Áno, deti, som cukrár. Kto mi môže povedať, čo môže kuchár uvariť?

deti: Pečivo, koláče, perníky a pod.

Vychovávateľ: Pripomeňme si, aké sladkosti máme radi.

Vychovávateľ: Chlapci, kto vie, z čoho je cesto?

A tiež deti, je tu slané cesto, robia z neho remeslá. A dnes budeme pracovať so slaným cestom.

Vychovávateľ: Teraz si predstavme, že naša skupina je cukráreň a vy a ja sme skutoční cukrári

Čo musíme urobiť, kým začneme pracovať ako cukrári? (umyť si ruky, dať si zástery, čiapky).

Prečo potrebuje cukrár župan a čiapku na hlave? ( Čiapka je potrebná na zakrytie vlasov, inak sa vlasy môžu dostať do pečiva. Na ochranu vášho oblečenia je potrebná zástera alebo župan, pretože sa naň môže niečo dostať a pokaziť ho. Potrebujete tiež zásteru alebo župan, aby ste zabránili vniknutiu nečistôt, prachu a nití z oblečenia do jedla.)
- Prečo je rúcho šéfkuchára a cukrára vždy svetlé a nikdy nie tmavé? (Ruch musí byť čistý, aby sa do jedla nedostala špina. Na tmavom župane nie je špina viditeľná. Kuchár a cukrár preto vždy nosia snehobiele oblečenie.)
- Aké nástroje budeme potrebovať? (Taniere, formičky.) Áno, niektorí varia s týmito formičkami a iní rukami. Natiahneme teda prsty:

Fyzické cvičenie "Cesto"
- Pamätáme si cesto rukami ( zatni a uvoľni prsty)
- Upečieme sladký koláč ( ako miesenie cesta)
- Stred namažte džemom ( krúživé pohyby dlaní pozdĺž roviny stola)
- A navrch sladkou smotanou
- A kokosové omrvinky
- Koláč trochu posypeme ( posypeme omrvinkou prstami oboch rúk)
- A potom si uvaríme čaj
- Pozvite sa navzájom na návštevu.

Teraz sa pustíme do prípravy cesta.

Budeme potrebovať: „extra“ soľ (alebo obyčajnú stolovú soľ, predtým zmäkčenú valčekom), pšeničnú múku akéhokoľvek druhu, rastlinný olej, vodu, pohár, pohár (200 g), polievkovú lyžicu. ( deti preosejú múku cez sitko do odmerky
múku preosejeme cez sito, do odmerky nalejeme vodu a polievkovou lyžicou pridáme maslo)

Príprava cesta.

Do hrnčeka nasypeme 1 hrnček soli, 1 hrnček múky a polievkovou lyžicou premiešame. Do obsahu nalejte 0,5 šálky vody a 1 polievkovú lyžicu rastlinného oleja, premiešajte lyžičkou a rukami vymiesime do hladka, rovnako ako bežné cesto.

Ak je cesto príliš mäkké, zmiešame 1 lyžicu múky s 1 lyžicou soli. Túto hmotu pridáme do cesta a vymiesime. Robíme to, kým sa cesto nestane hustým a elastickým. Potom môžete z cesta vyrezávať.

(Výslednú hmotu je lepšie najskôr umiestniť do chladničky na 2-3 hodiny.)

Deti pracujú s valčekmi, vyvaľkajú mazanec.

Pomocou foriem môžete získať zaujímavé, rozmanité tvary koláčikov.

Počas práce sa rozprávajú o tom, pre koho robíme koláčiky, každý si vymyslí názov svojich koláčikov, slovnú hračku. "Daj svoje slovo do koláčika."

Hotové sušienky položte na plech.

Na konci práce im upratať pracovisko a umyť si ruky.

Vychovávateľ: Chlapci, dostali sme koláčiky? Podarilo sa nám to uvariť?

Plech koláčikov odnesieme do kuchyne a kuchárky ich upečú na čaj.

Ľahko vyšľaham do peny

Vajcia, maslo, mlieko - čo to je? (Mixér.)

Pečú odo mňa tvarohové koláče,
A palacinky a palacinky.
Ak robíte cesto,
Musia ma dať dole. (Múka.)

Kúpený nový
Tak okrúhle
Hojdanie v tvojich rukách,
A to všetko je v dierach. (Sito.)

Spýtali sme sa našej rúry:

Čo máme dnes piecť?
„pečieme“ koláče
Spýtali sme sa sporáka
zdvihnite ukazovák nahor
cesto sa miesi.
Zatíname a uvoľňujeme päste
Cesto sa vyvaľkalo valčekom,
Rozbalili sme to a neunavili sme sa.

Tri dlane
Plnené tvarohom
„pečieme“ koláče
A nazvali to koláč!
zdvihnite ukazovák nahor
Poď, sporák
Dajte tvarohu miesto!

Natiahnite ruky dlaňami nahor

Trochu histórie

O úlohe takých jednoduchých ingrediencií, ako je múka, soľ a voda v živote, sa snáď nikto nezamýšľal. Medzitým sa k nim za starých čias ľudia správali s obavami. V mnohých kultúrach po celom svete sú chlieb a soľ symbolom pohostinnosti, srdečnosti, múdrosti a čistoty.

Z múky a vody ľudia už v dávnych dobách pripravovali najjednoduchšie jedlo – placky, ktoré sa vypaľovali na žeravých kameňoch alebo údili na uhlí. Vtedy si všimli plastické vlastnosti cesta a ľudstvo začalo z týchto komponentov nielen variť, ale aj vytvárať.

Keď sa vianočný stromček stal hlavným symbolom Vianoc, chudobní ľudia vyrábali vianočné ozdoby z chlebového cesta a rozdávali ich svojim najbližším.

Rôzne medailóny, vence, prstene a podkovy sa vešali do okenných otvorov alebo sa pripevňovali na dvere. Verilo sa, že tieto dekorácie prinášajú majiteľom domu šťastie a prosperitu.

Dá sa povedať, že popularita slaného cesta je celosvetová.

Rozopnúť tlačidlo. Aké slovo pripomína názov koláča? (Pre slovo „rozopnúť, rozopnúť“) Takéto koláče sa nazývajú rasstegai, pretože majú otvorený stred, z ktorého vykúka plnka. Je to ako keby sa koláč rozmazal.

Bagel. Pozrite sa na bagel. Prečo si myslíte, že ľudia tak pomenovali túto buchtu? (V tvare rohu.)

Bun. Názov drdola „buchta“ pochádza zo slova „sploštiť“. Pamätáte si, ako ste sploštili guľôčku plastelíny do torty? Tento drdol je plochý, ako keby bol sploštený. Tak tomu hovoria buchta.

sieť. A vrkoč je upletený, keď je uvarený. Už ste uhádli, ako sa to tka? Môžete to zapletať ako vrkoč, alebo môžete konce rôzne zakrútiť. Môžete skúsiť vyrobiť pletené lano z plastelíny. Skúste si vymyslieť vlastný spôsob zapletania vrkočov.

Šiška. Okrúhly vyprážaný sladký koláč. Niekedy sa mu hovorí aj pagáčik. Uhádli ste už prečo? Je bujný. bacuľaté.

Marína
Pedagogická technológia v predškolskej vzdelávacej inštitúcii „Klubová hodina“

Pedagogické technológie v predškolských vzdelávacích inštitúciách -« Klubová hodina»

Pedagogická technológia« Klubová hodina» je, že deti sa môžu jednu hodinu pohybovať po celej budove (alebo stránka)škôlke, dodržiavajú určité pravidlá správania a na zvonenie sa vrátia do skupiny.

Toto technológie Už viac ako 15 rokov sa úspešne používa v niekoľkých materských školách v Moskve. Nevyžaduje zdĺhavé a zložité preškoľovanie učiteľov, nákup ďalšieho vybavenia či investovanie finančných prostriedkov. Hlavná vec je veľká túžba pedagogický tímu položiť základy plnohodnotnej spoločensky úspešnej osobnosti počas predškolského detstva.

Identifikovali sme hlavné úlohy « Klubová hodina» :

podporovať nezávislosť a zodpovednosť u detí;

Naučte deti navigovať vo vesmíre;

Pestovať priateľské vzťahy medzi deťmi rôzneho veku, úctivý prístup k ostatným;

Rozvíjať schopnosť prevziať iniciatívu pri starostlivosti o druhých, byť vďačný za pomoc a prejavy pozornosti;

Rozvíjať schopnosť plánovať svoje akcie a vyhodnocovať ich výsledky;

Naučte deti slušne vyjadriť svoju žiadosť a poďakovať sa za poskytnutú službu;

Rozvíjať túžbu vyjadriť svoj postoj k životnému prostrediu, nezávisle nájsť na to rôzne rečové prostriedky;

Rozvíjať schopnosť riešiť kontroverzné problémy a riešiť konflikty;

Povzbudzujte svoje dieťa, aby sa s ním vedome podelilo učiteľ a iné deti s rôznymi dojmami;

Pomôcť získať životné skúsenosti (čo znamená formácie, skúsenosti potrebné na sebaurčenie a sebareguláciu.

Vykonávanie « Klubová hodina» predchádzalo veľa prípravných prác najmä medzi rodičmi a učiteľov. Rodičia na stretnutí sú vopred upozornení, že táto akcia sa bude konať v predškolskej organizácii. Sú informovaní o tom, ako to ovplyvní deti a ako bude zaistená ich bezpečnosť. Rodičia majú možnosť viesť majstrovské kurzy počas « Klubová hodina» , ako aj navrhovanie vlastných nových tém atď.

Pedagógovia a špecialisti predbežne diskutujú a určiť:

1) predmet « Klubové hodiny» , dlhodobý tematický plán na šesť mesiacov. Je to potrebné, pretože « Klubová hodina» možno vykonávať v rôznych formulárov: ako výchovno-vzdelávacia aktivita v dopoludňajších hodinách, ako aktivita v záujmových krúžkoch vo večerných hodinách, ako jedna z foriem organizovania vychádzky alebo voľného času.

Je možné rozlíšiť nasledujúce typy « Klubová hodina» :

Zadarmo. Deti sa voľne pohybujú po celej materskej škole (vnútri alebo vonku) a nezávisle organizovať komunikáciu medzi rôznymi vekmi na základe záujmov bez pomoci dospelých;

Tematické. V tomto prípade « Klubové hodiny» zahrnuté do situácie mesiaca. Napríklad v situácii mesiaca "priestor" možno zorganizovať súťaž v kreslení asfaltu, stavanie vesmírnej lode a kvíz "astronaut";

Aktívne. Tento typ je založený « Klubová hodina» Základom je sebaurčenie dieťaťa pri výbere rôznych druhov aktivít. Napríklad v telovýchovnej sále sú hry vonku, v hudobnej sále je vystúpenie, v jednej skupine "pečenie koláčov", v inom šijú šaty pre bábiky a pod.;

Kreatívne. Všetky aktivity si deti školskej prípravnej skupiny organizujú samy. « Klubová hodina» pre všetky deti.

2) frekvencia a trvanie « Klubová hodina» . Aktivity sa zvyčajne konajú raz týždenne na začiatku programu a potom 2-3 krát týždenne. Jednou z hlavných podmienok pre « Klubová hodina» – jeho trvanie, a to minimálne 1 hodinu, pretože inak deti nemajú čas na získavanie vlastných životných skúseností;

3) pravidlá správania sa detí počas « Klubová hodina» :

- "Hovor "Ahoj" A "Zbohom" keď sa pripojíte k inej skupine“;

- "Ak ste si zobrali hračku na hranie, pri odchode ju vráťte späť";

- "Neberte hračky od iných detí, ak si to vzali ako prvé.";

- „Pomôžte viesť lekciu, ak sa uskutoční počas « Klubová hodina» ;

- "Hovor pokojne";

- "Choď pokojne";

- “Vráťte sa do skupiny, keď zazvoní zvonček”;

- "Ak nechcete ísť do iných skupín, môžete zostať vo svojej skupine alebo sa do nej vrátiť, ak ste unavení";

4) organizačné otázky « Klubová hodina» . Na deň a čas konania sú upozornení všetci zamestnanci MŠ. Podujatie prebieha takto. Vstupné dvere do záhrady sú zatvorené. Zamestnanci sú na svojich pracoviskách a venujú sa svojej každodennej práci a čakajú na príchod detí. Ak je to možné, komunikujú s hosťami, ukazujú a hovoria o svojich aktivitách. Deti sú tiež povzbudzované, aby pomáhali zamestnancom pri ich práci. Aby sa to dosiahlo, sú pre navštevujúce deti vopred pripravené rôzne aktivity. Nakoniec « Klubová hodina» zodpovedná osoba prechádza cez všetky poschodia (skupiny napr. so zvončekom, ktorý dáva signál, že je čas vrátiť sa do skupín;

5) poradie spustenia programu « Klubová hodina» . Predškolský tím určuje, koľko skupín a ktoré sa zúčastnia prvej akcie, ako pripraviť deti na prvú « Klubová hodina» .

Pre deti seniorských a prípravných skupín sa vykonáva aj prípravný výcvik Job:

1) organizuje sa beseda, počas ktorej sa starší predškoláci dozvedia, čo to je a prečo je to potrebné « Klubová hodina» čo budú počas tohto podujatia robiť a kto by naň chcel ísť;

2) rozoberá sa, aké skupiny sú v škôlke, vek detí v týchto skupinách a na akom poschodí (krídlo) oni sú;

3) vysvetľuje, aké izby sú v materskej škole, ako sa volajú, kto tam pracuje, čo robí a aké výhody prinášajú;

4) je vydaný plán (mapa toho, čo sa deje a kde, v závislosti od typu

« Klubová hodina» plánované, - tematické, založené na činnosti alebo tvorivé;

5) za nedodržiavanie pravidiel sú stanovené sankcie.

Bezprostredne pred « Klubová hodina» deti diskutujú o všetkých pravidlách. Vedie sa plánová mapa, každé dieťa si naplánuje, kam chce ísť. Dané inštrukcie: „Deti, jednu hodinu sa môžete pohybovať po celej budove a dodržiavať pravidlá správania. A po zazvonení sa vrátite do skupiny.“

6) po dokončení « Klubová hodina» , všetky zúčastnené deti, každé vo svojej skupine, s učiteľom, sedia v kruhu na koberci. Zapaľuje sa sviečka, púšťa sa meditačná hudba, začína sa diskusia – reflexný kruh. Učiteľka dáva pozor, aby sa deti navzájom neprerušovali a trpezlivo čakali, kým na ne príde rad.

Diskutuje sa o nasledujúcich problémoch:

Kde bolo dieťa?;

Čo si pamätáš?;

Chcete tam ísť znova a prečo?;

Plánovali ste predtým « Klubová hodina» ísť niekam? Podarilo sa vám to dosiahnuť a ak nie, prečo?

Dokázali ste dodržiavať pravidlá, ak nie, prečo?

Učiteľ zaznamenáva problémy, ktoré sa u detí počas procesu vyskytnú. « Klubová hodina» a diskutuje o nich s deťmi a rodičmi (vo vhodnom čase, hľadá spôsoby, ako ich riešiť spoločnými aktivitami.

7) po každej udalosti pedagógovia pedagogickej rady, učiteľov a zamestnanci si vymieňajú názory objem:

Čo robili deti, keď prišli na jeho územie, čo bolo zvláštne na správaní detí;

Ako reagovali deti, ktoré zostali v ich skupine, keď k nim prišli hostia? (otázka pre učiteľov);

Dodržiavali deti pravidlá a čo im bránilo ich dodržiavať, boli nejaké konflikty?

Aké problémy je potrebné vyriešiť nabudúce « Klubová hodina» .

Pri implementácii tohto vznikli technologické otázky súvisiaci s « Klubová hodina» . Po prvých udalostiach sa ukázalo, že nie všetky deti môžu dodržiavať pravidlá. Potom bol systém predstavený "Červené kruhy". Pre každé dieťa na chvíľu « Klubová hodina» , dostane tri červené hrnčeky, ktoré si vloží do špeciálne vyrobenej kabelky. Hrnčeky si môže zobrať každý dospelý, ak dieťa počas neho nedodržiava pravidlá správania « Klubová hodina» . Počas reflexie na konci akcie dieťa položí hrnčeky pred seba, ak mu chýba jeden alebo dva hrnčeky, bude musieť povedať, kto mu ich vzal a prečo. Ak dieťatku odoberú jeden krúžok, hneď ide do svojej skupiny, no nevynechá ani ďalší « Klubová hodina» . Ak sa vezmú dva alebo tri hrnčeky, potom ďalší « Klubová hodina» dieťaťu chýba.

Skúsenosti ukázali, že deti « Klubová hodina» naozaj ako. Predškoláci sa tešia, keď to začne. Žiadajú rodičov, aby ich priviedli do škôlky v deň konania. Neustále sa s obavami pýtajú učiteľov, či bude « Klubová hodina» . Rodičia sa spočiatku obávajú o bezpečnosť svojho dieťaťa počas akcie. Keď však vidia jeho reakciu a zjavné výhody pre vývoj dieťaťa, zaujíma ich to « Klubová hodina» , snažiac sa priviesť dieťa presne v deň akcie.

Ako bolo uvedené, počas podujatia sa deti môžu voľne pohybovať po celej budove materskej školy ( "choď kam chceš, rob si čo chceš"). Zároveň v počiatočnom štádiu « Klubová hodina» pre deti je vhodné zorganizovať širokú škálu triedy: výtvarný ateliér, hudobný klub, urobte voľný vstup do telocvične, do učtárne, na sestričku, do kuchyne a nielen vidieť, ale aj niečo zaujímavé urobiť. A pre bezpečnosť na schodoch a chodbách môžu neustále "vypadni" pestúnky, bez zasahovania do pohybu detí, bez komentárov, ale potichu ich dávať pozor. Deti sa prvýkrát ocitnú nie ako hostia, ale ako majitelia materskej školy. Ako zo zamknutej klietky unikajú zo skupinovej miestnosti. Po úteku z neustáleho poručníctva deti veľmi rýchlo získavajú schopnosť samostatne nájsť niečo, čo robiť, a dotiahnuť to do konca. Ľahko sa naučia, čo je to hodina. a naplánovať, ako to najlepšie vykonať. Ale podľa prieskumu medzi rodičmi si 80 % predškolákov, dokonca ani doma, nikdy neplánuje čas a aktivity. « Klubová hodina» dokázal: päť- a šesťročné deti nielenže dokážu využiť poskytnutú slobodu, ale dokážu aj vyvodiť určité závery. Jeden dôvodov: „Dnes sa mi nepodarilo ísť všade, kam som chcel. Veľmi dlho som hral v posilňovni. Ale nabudúce urobím všetko včas." Ďalší narieka: „Najprv som behal zo skupiny do skupiny a potom som nemal čas kresliť“.

Najprv niektorí učitelia a učiteľov sú skeptickí voči « Klubová hodina» . Medzi deťmi sa vždy nájdu takí, ktorí nemajú veľký záujem o miestnosti, kde sa neorganizujú žiadne aktivity s pomocou dospelých. Často porušujú pravidlá, skúšajú hranice priestoru a toho, čo je dovolené. Ale okolo šiestej udalosti existuje prudká tendencia k poklesu porušovania pravidiel, dospelí ponúkajú čoraz rozmanitejšie druhy aktivít a predškoláci ponúkajú svoje vlastné projekty. Taktiež pravidelná reflexia, diskusia v kruhu o tom, čo sa dialo počas « Klubová hodina» , disciplinuje deti nielen počas samotnej akcie, ale aj v iných režimových chvíľach, čím sa podarilo nadviazať bližší kontakt a porozumenie medzi deťmi a dospelými. Stávajú sa navzájom citlivejšími. Konflikty medzi deťmi sa obmedzujú počas skupinových tried. Učitelia využívajú reflexiu aj v iných rutinných chvíľach.

Z málo jasných dôvodov sú slabo zvládnuté « Klubové hodiny» na stránke materskej školy, napriek tomu, že je to najjednoduchšie na realizáciu. V budúcnosti sa plánuje pomoc starším deťom učiteľovi pri vedení tried s deťmi, pri zvládnutí priestoru predškolského zariadenia. organizácií: starší na požiadanie vezmú mladších za ruku a vodia ich po území MŠ počas « Klubová hodina» a po skončení ich priveďte späť do skupiny. Postupne sa tak zaraďujú všetky deti predškolského veku do « Klubová hodina» .

Vo všeobecnosti pravidelné « Klubová hodina» Raz týždenne, dokonca aj šesť mesiacov, vám umožňuje zaznamenávať nasledujúce zmeny deti:

Predškoláci väčšinu detí v škôlke spoznávajú a správajú sa k nim priateľskejšie;

Deti podrobnejšie a otvorene komunikujú svoje potreby nielen s učiteľkami, ale aj s ostatnými zamestnancami materskej školy;

Úroveň agresivity mnohých detí klesá, najmä počas « Klubová hodina» ;

Učitelia prakticky prestávajú deliť deti na svoje a iné a prejavujú väčšiu samostatnosť v kreativite nielen pri organizovaní « Klubová hodina» , ale aj v iných režimových momentoch;

Rodičia postupne menia svoj skeptický postoj k materskej škole( "Je to naozaj možné v bežnej škôlke!") a snažiť sa s ním spolupracovať.

Pri vykonávaní bezplatnej « Klubová hodina» , počas ktorej si deti samostatne organizujú svoju komunikáciu a aktivity – hlavne hru – ťažkosti môžu vzniknúť v dôsledku toho, že moderní predškoláci sa nevedia hrať. Prečo dieťa potrebuje hru? Aké sú jeho funkcie? Prečo sa dieťa nehrá? Aká je úloha rodiny pri rozvoji hernej činnosti dieťaťa? Skúsme si na tieto otázky odpovedať.

Tematická klubová hodina "Tajomstvá našich chlapcov, tajomstvá našich dievčat."

Účastníci: Deti starších skupín, učitelia všetkých vekových skupín, špecialisti.

Dodatočná pomoc pri organizácii podujatia: všetci zamestnanci MBDOU d/s č.54.

Typ klubovej hodiny: aktívny

Podpora zdrojov: dlhodobý plán pedagogickej technológie „Klubová hodina“, plán dispozície priestorov predškolskej vzdelávacej inštitúcie, červené motivačné kruhy, sviečka, pokojná hudba pre reflexný kruh, emblémy - nápisy na dverách priestorov.

Prípravné práce medzi rodičmi:

Informovať rodičov o tom, ako, kedy a v akom čase sa bude Klubová hodina konať a ako to ovplyvní deti;

Ako bude zaistená bezpečnosť detí?

Poskytnúť rodičom príležitosť zúčastniť sa na práci „Klubovej hodiny“ („Master Class“)

Prípravné práce medzi učiteľmi:

Diskutujte o organizačných problémoch;

Diskutujte s deťmi o pravidlách správania počas „Klubovej hodiny“;

Určite počet skupín zúčastňujúcich sa na podujatí;

Cieľ. Zoznámte deti so situáciou „Klubová hodina“. Pomôžte deťom získať životné skúsenosti (rozumej formácie), skúsenosti potrebné na sebaurčenie a sebareguláciu.

Úlohy:

podporovať nezávislosť a zodpovednosť u detí;

Podporujte pokusy dieťaťa vedome zdieľať rôzne skúsenosti s učiteľom a ostatnými deťmi;

Rozvíjať u detí schopnosť počúvať a porozumieť si;

Vytvorte spoločnú pozíciu týkajúcu sa rôznych aspektov života v skupine;

Naučte sa diskutovať o plánoch na deň, týždeň, mesiac;

Rozvíjať schopnosť verejne vyjadrovať svoje pocity a skúsenosti;

Zapojiť rodičov do života detí v predškolských výchovných zariadeniach.

Plán podujatia

1. Organizovanie času : (diskusia medzi učiteľom a deťmi o pláne - schéma predškolskej vzdelávacej inštitúcie s diskusiou o tom, kde, čo sa nachádza)

2. Priebeh podujatia: (pohyb detí po dobu 1 hodiny po budove predškolského zariadenia, dodržiavanie určitých pravidiel správania (vopred vypracovaných) a na základe signálu návrat do skupiny).

Deti podľa vlastného uváženia navštevujú akúkoľvek skupinu, kde majú možnosť vybrať si aktivitu, ktorá ich zaujíma.

Motivačné a motivačné Moment prekvapenia: Na návštevu prišiel šéfkuchár

Vytvorenie problematickej situácie: kuchár potrebuje pomocníkov – kuchárov – na prípravu maškrty. Prejaviť záujem. Myslia si a hádajú, čo robí, aké je jeho povolanie. Prichádzajú na to, že jeho profesiou je kuchár, pripravuje jedlo, jedlo

Ponúkajú sa ako asistenti, sľubujú, že nič nepokazia a budú skutočnými kuchármi.

Organizačné a pátracie

D. Hra: "Hádaj"

Cieľ: schopnosť riešiť hádanky o jedle

D. Hra: „Čo sa varíkuchárky»

Cieľ: naučiť sa tvoriť relatívne prídavné mená z názvov potravinárskych výrobkov

D. Hra: "Z čoho je vyrobený"

Cieľ: praktické izolačné vlastnosti.

Učia sa jazykolam.

Ponúkne šéfkuchárovi povedať, čo by ste sa chceli naučiť variť.

Plán príbehu

Aký typ produktu?

Ako sa vyrába?

Kde to predávajú?

Čo varia?

Páči sa ti to?

Fizminutka

Rub mrkva, repa;

Nakrájajte kapustu a cibuľu

Soľ a korenie

Miešajte lyžičkou

Pozerajú sa do panvice, aby zistili, či je hotová, a ovoňajú ju.

Boršč dopadol úžasne!

D.Game: "Poďme pripraviť stôl"

Cieľ: cvičenie detí v tvorení slov.

Vykonáva individuálnu prácu.

Prejaviť záujem. Počúvajú kuchárove hádanky, uvažujú a vyjadrujú svoje názory. Riešia hádanky.

Hovoria vám, čím sa kŕmia v škôlke

Mäsové kotlety (mäso)

Pohánková kaša (pohánka)

Hrášková polievka (hrach)

Šalát so zeleninou (zelenina)

Syrová kastról (tvaroh)

Krupicová kaša (krupicová kaša)

Cviklový šalát (cvikla)

Polievka s mliekom (mliečna)

Rybí koláč (ryba)

Kurací vývar (kura)

Zúčastnite sa hry. Jedlo sa zhromažďuje v červenom hrnci. Ktoré majú vo svojich menách zvuky (R)- to je zelenina na prípravu prvého chodu - boršč (zemiak, mrkva, paprika)

Bobule a ovocie, ktoré majú v názve zvuky, sa zbierajú na zelenej panvici. (L)

(malinová slivka, citrón, pomaranč)

Určujú a pomenúvajú, kde sa na začiatku, v strede alebo na konci nachádzajú naznačené zvuky a zvýraznia ich hlasom.

Absolvovanie kuchárskej skúšky , Kuchár pomenuje ľubovoľné jedlo a deti vymenujú suroviny na jeho prípravu.

Ryžová kaša - mlieko, ryža, soľ, cukor, maslo.

Boršč-zemiaky mrkva , kapusta, repa, cibuľa, olej.

Palacinky - mlieko, vajcia, soľ, cukor, maslo, múka.

Pamätajte na jazykolam:

„Rozdrvil som zemiaky na okroshku. Kroshka má rád zemiaky v okroshke ».

O potravinách hovoria tak, že si najprv vyberú obrázok.

Toto je koláč. Torta je cukrársky výrobok. Vyrába sa z múky, vajec, masla, cukru. Torta sa predáva v obchode. Je to sladké, milujem koláče.

Vykonajte v súlade s textom.

Zúčastnite sa hry.

Dáme maslo (Kde)- do olejničky

Kam nasypeme cukor - do cukorničky?

Kam budeme nalievať mlieko?

Kam máme dať cukrík - misku na cukríky?

Kam máme dať obrúsky - držiak na obrúsky?

Reflexívne - korekcia uší

Reflexívne – nápravné – Kuchár sa lúči s chlapmi.

Povzbudzuje deti.

Vedie reflexný kruh „Zapamätaj si a odpovedz.“ Rozlúčia sa.

Zdieľajú svoje dojmy.

(Ocakavane vysledky).

(Hrať): príbehy o jedle podľa plánu

(Rozumieť): tvoria vzťažné prídavné mená z názvov potravín

(Použiť): schopnosť detí identifikovať zvuky na začiatku, v strede a na konci.

Územie

Typy aktivít (obsah)

Pripraví sa. gr.

Klub "Dievčenské tajomstvá": prišívanie gombíkov, vyšívanie.

Pripraví sa. gr.

Klub "Veľké tajomstvá našich chlapcov": tesárske práce.

Seniorská skupina

Hry a hračky pre chlapcov a dievčatá.

Seniorská skupina

Výroba bábiky.

Stredná skupina

Výroba šiat pre bábiku (aplikácia).

Stredná skupina

„Škola účesu pre mladé krásky“ (chlapci hodnotia výsledky).

2. juniorská skupina

Herné aktivity (chlapci a dievčatá)

Logopunkt

Pomaly prestrime stôl a jedzme ruff (chlapci a dievčatá). Tréning stolovania, hry na rozvoj jemnej motoriky.

Telocvičňa

Šport (chlapci vs. dievčatá)

Hudobná sála

Kreatívne hudobné a vizuálne aktivity "Čo nás spája?!" (pre chlapcov a dievčatá).

Po návrate detí do skupín sa uskutoční diskusia - „Reflexný kruh“, kde každý účastník zdieľa svoje dojmy, hovorí o tom, či sa mu podarilo dodržiavať pravidlá, a ak nie, prečo; čo si pamätáš, čo sa ti páčilo.

Učiteľ zaznamenáva problémy, s ktorými sa deti počas „Klubovej hodiny“ stretli a diskutuje o nich s deťmi a rodičmi (vo vhodnom čase), pričom hľadá spôsoby ich riešenia v spoločných aktivitách.

3. Zrátané a podčiarknuté.

Po podujatí „Klubová hodina“ počas vyučovacej hodiny si učitelia a zamestnanci vymenia názory:

Čo robili deti, keď prišli na ich územie, čo bolo zvláštne na ich správaní;

Ako reagovali deti, ktoré boli v ich skupine, keď k nim prišli hostia?

Dodržiavali deti pravidlá a čo im bránilo ich dodržiavať?

Aké problémy je potrebné vyriešiť v nasledujúcej „Vyučovacej hodine“.

© 2024 bridesteam.ru -- Nevesta - Svadobný portál